LOGO

Zespół FORGOTTEN powstał w maju 1991 roku w Poznaniu z inicjatywy dwóch zapaleńców heavy-metalowców, czyli Macieja "Zochy" Wysockiego (perkusja) i Przemka "Tschissa" Skalca (gitara, śpiew). Wkrótce potem dołączył Piotrek "Koczor" Koczorowski (gitara basowa). Każdy porządny zespół thrash-metalowy musiał mieć dwóch gitarzystów :-), zaproponowaliśmy więc granie z nami Tomkowi "Paco de Paszczaco" Szmidtowi (gitara, śpiew). Tomek zgodził się bez zastanowienia, choć grał już wówczas w innej kapeli (Dissection - wraz z Rafałem Bielawskim i Bazylim Głowackim). Ów pierwszy skład był takim trochę typowym zespołem kolegów z jednej szkoły (Tomek, Piotrek i Przemko - Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu) i z jednego osiedla (Tomek, Maciej i Przemko - Wichrowe Wzgórze w Poznaniu). W owym czasie przyjęliśmy nazwę NECROLOGY, zmienioną na FORGOTTEN dopiero dwa lata później.

Próby zaczęliśmy jeszcze w maju, w Domu Kultury BAJKA na naszym osiedlu. Poza Tomkiem, który grał (i kształcił się) na gitarze od kilku lat, żaden z nas nie miał szczególnych umiejętności w grze na instrumentach, które sobie wybraliśmy. Tomek był więc nauczycielem dla nas wszystkich (także dla bębniarza - w Dissection nieraz siadał sobie za bębnami a że bestia jest zdolny, to szybciutko to i owo załapał).

Pierwszy tydzień prób zaowocował nagraniem z powietrza czterech utworów na jakiegoś kaseciaka. Zatytułowaliśmy to szumnie The first demo i puściliśmy w obieg wśród kumpli. Ludzie przegrywali to sobie jeden od drugiego i w ten sposób fama o nowej kapeli szybko rozeszła się po Poznaniu. Mimo, że jakość nagrań i wykonanie były marne, to jednak się podobało.

W ODK Bajka długo miejsca nie zagrzaliśmy, bo właściciel sąsiadującego BISTRA nie lubił naszej muzyki, a oficjalnie twierdził, ze odstraszamy mu klientelę. Przenieśliśmy się do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 11 i w jej podziemiach dalej szlifowaliśmy nasze utwory.

Pierwszy nasz koncert zagraliśmy 3 stycznia 1992 roku w dziewiątym LO w Poznaniu. Potem były kolejne występy w poznańskich klubach: BRATNIAK, PIEKŁORAJ, ESKULAP, NURT oraz w Kościanie, Śmiglu, Żmigrodzie, Grodzisku Wielkopolskim, Lesznie, Międzychodzie. 

W 1993 roku ukazała się nasza pierwsza kaseta zatytułowana PLATOON (Yoozeck Records 001) nagrana w Studio CZAD w Swarzędzu.

PLATOON

Zawierała wcale dojrzały materiał osadzony w stylistyce FULL POWER METAL. Jednak jakość nagrania - choć lepsza od tych pierwszych rejestracji - nie była równa produkcjom na przykład Iron Maiden :-) Może nagramy ten materiał kiedyś od nowa...

W tym czasie zespół opuścił Maciej Wysocki, a jego miejsce zajął Marcin Mak z gnieźnieńskiego zespołu AYLOE, w którym wtedy grali również Przemko Skalec oraz Marcin Błaszczyk, a który przerodził się kilka lat później w Abraxas.

Rok 1994 to czas odejścia Piotrka Koczorowskiego i - w związku ze zbliżającą się maturą - zawieszenia działalności zespołu. Przerwa w regularnym graniu prób i koncertów miała potrwać, jak się okazało, aż do ukończenia przez nas studiów, czyli do roku 1999. Ale o tym później.

Od roku 1994 datuje się obecność w składzie FORGOTTEN Marcina Błaszczyka (instrumenty klawiszowe). Jako się rzekło, Marcin grał w AYLOE, do którego to zespołu zwerbował też Przemka. Można o tym przeczytać tutaj, czyli w opowieści Marcina.

W owej przerwie w działalności na czas studiów zagraliśmy jednak kilka koncertów i dokonaliśmy kilku nagrań. Skład zespołu ulegał różnym zmianom. Marcin Mak zrezygnował, ponieważ właśnie powstawało nowe wcielenie ABRAXAS. Za bębnami zasiadał więc Tomek Joniec, na basie przez chwilę grał Arek Boguszewski.

W 1996 roku wydaliśmy drugą kasetę. Tym razem była to kompilacja utworów trzech zespołów mających częściowo wspólnych muzyków: FORGOTTEN, FRESH SCAB (Rafał Szukała - gitara, śpiew, Artur Wojdat - gitara basowa, śpiew, Tomasz Szmidt - gitara, śpiew, oraz gościnnie: Tomasz Joniec - perkusja) oraz T'N'T GUITAR DUO (Tomasz Szmidt - gitara klasyczna i Tomasz Zawierucha - gitara klasyczna). Kaseta otrzymała tytuł COMPILATION '96 (Yoozeck Records 002).

COMPILATION

zawierała kilka utworów z PLATOON oraz trzy premierowe. FRESH SCAB zaprezentował tu tylko jedną kompozycję, a T'N'T GUITAR DUO cztery.

Po zakończeniu studiów wróciły nam chęci do grania. Los chciał, że Marcin Mak był akurat wolny (po opuszczeniu ABRAXAS) i dał się namówić na wspólne granie.

Po reaktywacji zespołu zagraliśmy kilka koncertów oraz w 2001 roku nagraliśmy materiał, który rozprowadzamy pod tytułem LEGENDA.

Utwory z tej płyty można pobrać z działu AUDIO. Jeśli ktoś chciałby mieć to na CD, można też je od nas kupić. Informacja pod adresem forgotten@caladan.art.pl

Płyta zawiera osiem utworów: Anioł / Legenda / Mekong / Kain / Trytony / Sabbaoth / Rytuał / Apokalipsa.

U progu wiosny 2004 roku w Forgotten zaszły zasadnicze zmiany personalne. Z zespołem pożegnał się Marcin Błaszczyk, jego miejsce zajął Arnold Dąbrowski (m.in. Targanescu Trio, niegdyś Reportaż). Druga osoba, która do nas dołączyła to wokalista Zbignew Zaranek (m.in. Kreon).

Skład zespołu przedstawia się teraz następująco:

Arnold Dąbrowski - instrumenty klawiszowe

Marcin Mak - perkusja

Przemko Skalec - gitary, klarnet, flet prosty, śpiew

Tomek Szmidt - gitara basowa, śpiew, gitara klasyczna

Zbigniew Zaranek - śpiew

 

Wróć do:
-----------
Zespół 
Główna